DOSTUPNOSŤ LIEKOV

DOSTUPNOSŤ liekov a čo znamenajú ÚČINNÉ A BEZPEČNÉ LIEKY?

Liek je veľmi špecifický produkt, ktorý má rôzne vlastnosti a účel podania. Rieši zdravotný problém, odvracia symptómy, zlepšuje kvalitu zdravia a života, či dokonca akútne zachraňuje život. Preto si vyžaduje prísne a rozsiahle regulácie. Nastavenie týchto pravidiel má na starosti tzv. lieková politika. Jej najdôležitejšou úlohou je, aby lieky na trhu boli účinné a bezpečné. Inštitúcie ako Európska lieková agentúra alebo Štátny ústav pre kontrolu liečiv dohliadajú na náročné procesy klinického skúšania a registrácie liekov.

Spravidla každý účinný liek má aj vedľajšie, resp. nežiaduce účinky. Aj tie musia byť dôkladne vyhodnocované, aby sa pre pacientov zaručila bezpečnosť pri podávaní liekov. Ak je liek registrovaný, môže výrobca žiadať o jeho štandardnú úhradu zo zdravotného poistenia. A s tým ďalej súvisí jeho DOSTUPNOSŤ.

Na jednej strane tu máme fyzickú dostupnosť, teda to, či je liek v distribúciách a je možné ho do lekárne dodať v dostatočných množstvách. A potom je tu ekonomická dostupnosť, teda či je liek dostupný pre pacienta s úhradou od poisťovní. Výška úhrady za liek musí zodpovedať benefitu, ktorý pacient užitím lieku dosiahne (tomu sa venuje tzv. farmakoekonomika).

O cene lieku, výške úhrady poisťovní a doplatku pacienta rozhoduje Ministerstvo zdravotníctva formou tzv. kategorizácie liekov. Liek, pre ktorý výrobca preukáže svoj efekt a náklad na jeho dosiahnutie, môže byť kategorizovaný a hradený z časti alebo úplne zo zdravotného poistenia, prípadne plne hradený pacientom. Na trh prichádzajú moderné inovatívne lieky, s ktorých úhradou však majú problém aj bohaté štáty. Napriek tomu, že existuje verejné zdravotné poistenie, z ktorého by mala byť zdravotná starostlivosť hradená, finančné možnosti v tomto smere nie sú neobmedzené. Pokiaľ teda drahý liek nevie preukázať dostatočne vyššiu účinnosť oproti zaužívanej liečbe, nemusí sa do kategorizácie dostať.

Prečo kategorizácia niekedy vyradí váš liek? Kategorizácia je zložitý proces. Na jednej strane chce výrobca predávať liek za čo najvyššiu cenu, na druhej poisťovne dohliadajú, aby boli prostriedky vynakladané racionálne. Pokiaľ nie je kategorizačná komisia o odbornej a právnej správnosti zaradenia presvedčená, neodporučí liek uhrádzať.

Prečo sa zmení výška doplatku?

Výška doplatku sa najčastejšie mení, keď na trh príde liek, ktorý je lacnejší ako ostatné kategorizované lieky pre danú diagnózu. Vtedy poisťovňa uhrádza lieky ostatných výrobcov len do výšky ceny najlacnejšej alternatívy.

Prečo je kategorizovaný liek nedostupný?

Dôvody nedostupnosti môžu byť naozaj rôzne. Dôležitejšie je riešenie. Dobrý lekárnik hľadá riešenia nedostupnosti lieku individuálne pre konkrétneho pacienta.

Oblasť liekov je tak, ako celé zdravotníctvo, citlivou témou pre každého z nás. Aj pokiaľ aktuálne neužívate lieky, môže sa týkať príbuzných alebo okolia. Navyše treba myslieť aj na blízku, či vzdialenú budúcnosť. Preto by mala lieková politika pri svojich snahách na konci vidieť vždy občana - pacienta, ktorého zdravie závisí na dostupnosti účinných a bezpečných liekov, ktoré potrebuje.

#lekarenlibra #individualnapripravaliekov #lekaren #dostupnostliekov #dlhediely #karlovaves